Make your own free website on Tripod.com

DERS:7     Servis,TOSS atışı,POST ta çalışma MÜZİK

LOGO   PROGRAM:

RAKETİN GERİYE ALINIŞINI GÖRÜYORSUNUZ

TOPA VURULDUKTAN SONRAKİ RAKETİN DEVAM HAREKETİ

 1.Sunuş

 2.Tutuşlar(grip),Malzemenin tanıtımı,kıyafet ve aksesuarlar.

 3.Top kontrol ve forhand, zamanlama(timeing)

 4. Backhand ve SPIN olayı

 5. Duvar ve duvar çalışması

 6. Alan çalışması,top toplama,   split step

 7. Servis,Toss atışı,postta çalışma

 8. Sahanın tanıtımı,kortta tek top çalışması

 9. Kortta servis,forhand, backhand.

 10.Duvarda ve kortta topu istediğin yere atma çalışması.

 11.Servisi istediğin noktaya atma çalışması.Servisi güçlü atma çalışması.

 12.Return çalışması,bekleme pozisyonu tektop karşılama çalışması.Vole ve çeşitleri

 13.Smach ve Lob

 14.Güneşte servis,rüzgarda servis,ıslak kortta oyun,rüzgarın gelişine göre oyun ve special vuruşlar.

 15.Raket seçimi,tekler oyunu,çiftler oyunu hakemlik,değişmesi beklenen kurallar.Tenis hayatınız için tavsiyeler.........

 16.Ders almak için irtibat telefonları

 17.Ana sayfa

                       sonraki ders DERS:8

Servis:"Servis oyunun %50 sidir" .Bu ifade şunu anlatmaktadır;Servis olmadan oyunda muaffak olmak imkansızdır.Oyunu servis alanına raketle topu atarakta başlatabilirsiniz fakat rakibin yapacağı kuvvetli return ile puanı rakip alacaktır.Bu nedenle bütün tenisçiler servisini geliştirmeye muhtaçtırlar.Bu girişten sonra step by step yani adım adım servis gelişmesi nasıl olacak onu anlatalım.Servis temel vuruşların üçüncüsüdür.

Aşamalar:1-toss atışı 2-dairevi hareket 3-raketin arkaya kıvrılışı 4-bileğin çevrilmesi 5-top ve raket buluşması 6-vuruş ve raketin devam hareketi.

Toss:Topun yukarıya atılmasına denir.Çalışması raketsiz olarak bir POST(direk) un yanına gidilir bu direk korttaki boyuna olarak yükselen ve fensleri tutan direklerdir.

Raket posttun yanında yukarı kaldırılır ve raketin tellerinin gerili olduğu kısmın(kasnak) tam ortasına gelen yükseklik işaretlenir.Top o yüksekliğe düzgün bir şekilde atılır top yukarı yerleştişrilirken a)Topu avuçlamadan parmak uçları ile b)sağ omuzun hizasına ,solaklar sol omuzun hizasına ve biraz ileri  atarlar.

Dairevi hareket:Çeşitli servis atışları vardır.Bunlardan DAİREVİ hareket ile atılanı en yaygın ve en etkilisidir.Zaten tüm ilerlemiş oyuncular servisi öyle atarlar.Bunun için raket ve top elde olduğu halde ,top olan el tos atışı için havaya kalkarken raketli elde harekete başlar,bacakları süpürerek geçen raket omuzdan arkaya gider.

Raketin arkaya kıvrılışı:Dairevi hareket esnasında omuzu geçen raket arkaya gider ve bir kangal biçimi alarak raket iyice arkaya gider,raketin ucu bele kadar iner.(ilk resim)

Bileğin çevrilmesi:  Serviste tutuş continantal olduğuna göre topa raket vururken

karşıya paralel olması için bilek hafif döner. Aksi taktirde top fazlaca kesilmiş olur bu

 nedenle top hız alamaz ve istemediğimiz yere gider.

Top ve raket buluşması:Raketin arkadan öne hareketiyle başlayan hareket toss atışı ile vuruş noktasında olan topun, raket ile birleşmesidir.

Devam hareketi:Vuruş yapıldıktan sonra sağ el ile oynayanların sağa,sol el ile oynayanların sola ve aşağıya olan raket hareketleridir.(ikinci resim)

Telde çalışma:Kortta  tele 6-8 metre mesafede sol ayak,sol eli kullananlarda sağ ayak öne  bir adım atar öndeki ayağın tarafındaki omuz tam karşıya bakar. Toss atışı yapılırken raket hareketi birlikte yapılır ve topa vurulmaz. Bu çalışma 15 dakika sürer daha sonra aynı çalışma topa vurarak yapılır. Toss düzgün gitmesse veya top  istediğimiz yüksekliğe atılmamışsa topa vurulmaz. Topla raket uygun buluştukça  tele servis atılır.

Arka çizgiden çalışma:Centermark(merkez işareti) çizgisine 1 mt.mesafede ve  merkezin sağında ,arka çizgi üzerinde mevki alınır. Sağ elle oynayanlarda sol ayak ,sol elle oynayanlarda ise sağ ayak öne çıkar. Raket ile topu tutan iki elimiz de bel hizasından öne doğru sarkıtılır ve raketin sağlam tutulduğu kontrol edilerek TOSS atışı ile birlikte raket dairevi hareketle arkaya alınır ve hızla öne doğru hareket eden raket buluşma noktasında topa vurur. Vuruş yapıldıktan sonra raketin hareketi 2.resimdeki gibi devam eder. Topun düşmesi gereken yer karşı sahadaki ve bize göre çaprazdaki servis alanıdır.Kortta servis konusunda daha detaylı anlatılacaktır.

Flat servis : Düz atılan servistir,raket topa düz vurur,rakete açı verilmez.

Slace servis:Kesme serviste denir.Raket topa açılı bir şekilde yandan  spin verdirir.Spin topun dönerek gitmesidir.Spin miktarını artırmak istersek top o kadar daha açılı gidecek ve hızı kesilecektir.Fazla spin demek topun süratini azaltmak demektir,fakat top zor karşılanır.Bu nedenle oyunda ikinci servisi spinli atmak lazımdır.Spın aynı zamanda servisin içeri düşmesini kolaylaştırır.

Topspin servis:  Bu serviste raket topun tepesine vurur ve top öne doğru dönerek gider çok etkili bir vuruştur. Çok spın vermenin topun hızını keseceği unutulmamalıdır.

 

UNUTMA  !    SERViS     OYUNUN         %50         SiDiR