Make your own free website on Tripod.com

DERS:6       Alan çalışması,top toplama, split STEPMÜZİK

LOGO   PROGRAM:

 GRUP SPLİTSTEP VE VOLE ÇALIŞMASI

KORT HARİTASI

 1.Sunuş

 2.Tutuşlar(grip),Malzemenin tanıtımı,kıyafet ve aksesuarlar.

 3.Top kontrol ve forhand, zamanlama(timeing)

 4. Backhand ve SPIN olayı

 5. Duvar ve duvar çalışması

 6. Alan çalışması,top toplama,   split step

 7. Servis,Toss atışı,postta çalışma

 8. Sahanın tanıtımı,kortta tek top çalışması

 9. Kortta servis,forhand, backhand.

 10.Duvarda ve kortta topu istediğin yere atma çalışması.

 11.Servisi istediğin noktaya atma çalışması.Servisi güçlü atma çalışması.

 12.Return çalışması,bekleme pozisyonu tektop karşılama çalışması.Vole ve çeşitleri

 13.Smach ve Lob

 14.Güneşte servis,rüzgarda servis,ıslak kortta oyun,rüzgarın gelişine göre oyun ve special vuruşlar.

 15.Raket seçimi,tekler oyunu,çiftler oyunu hakemlik,değişmesi beklenen kurallar.Tenis hayatınız için tavsiyeler.........

 16.Ders almak için irtibat telefonları

 17.Erdek Anıları

 18.Ana sayfa

Split step: Bu çalışma servis at ve fileye koş,rakibin çevirdiği topa vole veya yarım vole vurmak üzere alınan pozisyon çalışmasıdır.

Sağdaki grafiğe bakarsak;Öğrenci sıfır noktasına gelir raketiyle bekler.Hoca o arada filededir.Hocanın çık demesiyle birlikte  ileri doğru koşar adımlarla hareket eder ve servis çizgisine (3) yazılı noktaya geldiğinde ;yüzü fileye dönük vaziyette ayaklarını iki yana açar ve bir an için öyle kalır.Sebebi gelen topa hangi vuruş yapılacaktır,ona karar verir ve pozisyonunu alır topa vurur.Bu hareket servis sonrası süratle yapılmalıdır.

ÖRNEK:Topun servis alanında karşılayacak oyuncu sıfır noktasından hızlı hareketlerle (3)noktasına gelir ve ayaklarını iki yana açar ve topun ayni anda havadan backhandine geldiğini görür.Tutuşunu bozmaz çünkü top beklerken tutuş zaten continantaldir.Yarım sola dönerek sağ ayağını öne çeker ve topa havada vurur.(vuruş vole bahsinde açıklanacaktır)Yukarıda solda grup dersinde split step bağlantılı vole çalıştırılıyor.

Top toplamak:Tenisçi yerden top alırken iki yöntem uygular ya ayağı ile raket arasına topu sıkıştırarak yerde zıplatır ve topu alır veya raketi boğazından bir manevela kullanır gibi tutar ve yerdeki topa vurur zıpayan topu alır.Yerden el ile top toplamaz.

Alan çalışması:Kort çalışmasının bir ön hazırlığıdır.Her yerde yapılabilir,yeterki uygun

bir zemin olsun.Fakat gidipte trafik azda olsa ana yolda çalışmayın.İki kişi   , 3-4 metre ara ile dizilirler.Forhand ve backhand çalışırlar.Burada en önemli husus topa vuran öğrencinin korttada yapacağı gibi her vuruştan sonra hazır duruma geçmesidir.

sonraki dersDERS:7