Make your own free website on Tripod.com

DERS:4       BACKHANDMÜZİK

telde forhand ve backhand çalışması

LOGO   PROGRAM:

ÇİFTKOL BACKHAND HAZIRLIĞI

SLİCE BİR VURUŞ HAZIRLIĞI

 1.Sunuş

 2.Tutuşlar(grip),Malzemenin tanıtımı,kıyafet ve aksesuarlar.

 3.Top kontrol ve forhand, zamanlama(timeing)

 4. Backhand ve SPİN olayı

 5. Duvar ve duvar çalışması

 6. Alan çalışması,top toplama,   split step

 7. Servis,Toss atışı,postta çalışma

 8. Sahanın tanıtımı,kortta tek top çalışması

 9. Kortta servis,forhand, backhand.

 10.Duvarda ve kortta topu istediğin yere atma çalışması.

 11.Servisi istediğin noktaya atma çalışması.Servisi güçlü atma çalışması.

 12.Return çalışması,bekleme pozisyonu tektop karşılama çalışması.Vole ve çeşitleri

 13.Smach ve Lob

 14.Güneşte servis,rüzgarda servis,ıslak kortta oyun,rüzgarın gelişine göre oyun ve special vuruşlar.

 15.Raket seçimi,tekler oyunu,çiftler oyunu hakemlik,değişmesi beklenen kurallar.Tenis hayatınız için tavsiyeler.........

 16.Ders almak için irtibat telefonları

 17.Erdek Anıları  

 18.Ana sayfa

                         

BACKHAND:İkinci temel vuruş olan backhandaynı zamandaikinci yer vuruşumuzdur.

Çift veya tek kolla vurulabilir.Çift kol backhand vuranlar soradan öğrenen az sayıda tenisçi hariç,genelde çok küçük yaşta rakete hakim olmak için başlatılır ve böyle devam eder.Öğrenci hazır durumda iken:1-Sol ayağını yerinden kaldırmadan 45 derece sola çevirirken yarım sola döner ve sağ ayağı ile bir adım atar.2-Tutuşunu continantalden bachand tutuşa alır.3-Raketi sol eli raket boğazında olduğu halde,her iki kolu ile sol tarafına doğru çeker.(üstteki gibi)raket karşıya paraleldir. 4-Raket forhandde olduğu gibi harekete başlar bu sırada sol el raket boğazını bırakır (çift kol  vuran bırakmaz.)Sağ ayak önünde sıçrayan topa vuruş  yapılır ve raket hareketine devam ederek başımızın hizasına kadar çekilir.1-Raketi geriye almak (backswing) 2-Topla buluşma anı (contact) 3-Vuruşun devamı(followthrough) Yer vuruşları olan forhand ve backhandin vaz geçilmez şartıdır UNUTMA. Bunun çalışması duvara ve fileye geçmeden telde yapılır(kortu çevreleyen fens teli).Kortta telden 5metre mesafeye bir çizgi çizilir.Veya arka çizgide hazır durumu alınır.Bu sefer diğer elinizde top vardır. Forhand hareketi  önceki derste anlatıldığı şekilde yapılırken top sol ayağın önüne bırakılır,raket geriye alınırve top tepe noktasına yükselip düşmeye başladığı anda topa vurulur,top tele gider ve bu çalışma defalarca tekrar edilir.

Backhand için ise backhand hareketi yukarıda anlatıldığı gibi yapılırken top sağ ayağın önüne bırakılır. Raket geriye çekilir .Top ölü noktadan sonra düşmeye başladığı anda 

Raket ile top raketin ileri hareketiyle birleşir(kontact) topa tel istikametinde vurulur.Sol elini kullananlar;ayak hareketi,tutuş,dönüş uygulamalarını ters yaparlar.

 

 

SPiN VERMEK:Topun altına sürterek yapılan vuruşa  UNDERSPIN, topun üstüne sürterek yapılan vuruşa   TOPSPIN , Topun yanına sürterek yapılan vuruşa SIDESPIN denir.Bunun çalışması  special vuruşlarda anlatılacaktır.

DİKKAT!    DERS 5 TE SOL ELİNİ KULLANANLARA  ÖRNEKLER VAR


sonraki dersDERS.5