Make your own free website on Tripod.com

DERS:15   Raket seçimi,Tek ve çift oyunu hakemlik,tavsiyeler    MÜZİK

LOGO   PROGRAM:

Raket seçimi:  Raket alırken iyi bir marka olmasına dikkat ederken 1.Elimize uygun olmasına 2.Yaşımız 40 ın üstünde ise büyük kafalı olmasına( over size) altında ise  orta boy(midsize)olmasına dikkat etmelidir.

Elimize uygun raket:Raketin sapını kavradığımızda parmaklarımızın ucu ile elimiz bitişirse raketin elimize küçük, bitişmez çok aralık kalırsa büyük olduğu anlaşılır.Elimize uygun olan rakette aralık "küçük parmağımızın o araya gireceği kadar,yani küçük parmağın genişliği kadar" olmalıdır.Bu ölçüler sapın çevresinin İNCH cinsinden ölçümüne eşittir. 3---- 3.2/4-----4-----4.3/8----4.4/8 -----  5  gibi raketin sapına yazılır.Raketin kafası :Raketin kafası 40 yaşını aşmış olanlar için oversize,gençler için midsize uygundur.

MCENREO ŞİMDİ  U.S.A  TAKIM KAPTANI BÜYÜK DEDİYSEK OKADARDA DEĞİL!!

 1.Sunuş

 2.Tutuşlar(grip),Malzemenin tanıtımı,kıyafet ve aksesuarlar.

 3.Top kontrol ve forhand, zamanlama(timeing)

 4. Backhand ve SPIN olayı

 5. Duvar ve duvar çalışması

 6. Alan çalışması,top toplama,   split step

 7. Servis,Toss atışı,postta çalışma

 8. Sahanın tanıtımı,kortta tek top çalışması

 9. Kortta servis,forhand, backhand.

 10.Duvarda ve kortta topu istediğin yere atma çalışması.

 11.Servisi istediğin noktaya atma çalışması.Servisi güçlü atma çalışması.

 12.Return çalışması,bekleme pozisyonu tektop karşılama çalışması.Vole ve çeşitleri

 13.Smach ve Lob.

 14.Güneşte servis,rüzgarda servis,ıslak kortta oyun,rüzgarın gelişine göre oyun ve special vuruşlar.

 15.Raket seçimi,tekler oyunu,çiftler oyunu hakemlik,değişmesi beklenen kurallar.Tenis hayatınız için tavsiyeler.........

 16.Ders almak için irtibat telefonları

17.Erdek Anıları  

18.Ana sayfa             

Oversize raketlerde karşılama alanı büyük olduğundan gözleri zayıflamış ve konsantrasyonu azalmış olan tenisçiler için uygundur.Yanlız sağlam bilek gerekir.Toplar sertçe raketin  kasnağa yakın yerine vurduğunda raket dönebilir.Midsize rakette alan daha dar olduğundan bu olasılık azdır.
Tekler oyunu,puan,oyun,set,maç:  Tekler oyununda sahatekler sahasıdır.Bir maçın oynanması şöyle gelişir;Oyuncular hakeme yaklaşırlar hakem para atarak kuralarını çeker ve kurayı kazanan kurallar bahsinde yazdığımız şartlara uygun seçimini yapar.

Sonra iki oyuncu forhand,backhand,vole,smach ve servis atarak ısınırlar 5 dk.sonunda hakem oyuncuları ZAMAN diyerek oyuna davet eder.Maça ait oyuncularında ismini kapsayan duyuruyu seyirciler duyacak şekilde yapar ve maçı başlatır.

Servisi kazanan oyuncu rakibin hazır olduğunu görünce servisini atar.İlk servis servis alanına düşerse oyun devam eder,dışarı gider veya fileye takılırsa ikinci servis atılır. Bu servis servis alanına düşerse oyun devam eder,dışarı veya ağa giderse puan servis karşılayanındır.Servis geçerli ve oyun devam ettiğinde karşılayan sevisi çeviremezse veya ağa takar dışarı atarsa puan servis atanındır.Oyun(Game)  bir tarafın dördüncü puanı almasıyla sona erer. Şimdi örnek  puanlamayı görerek daha iyi anlayalım.

 1.Servis atan puanı aldı (15-0)Servis atanın adı Sinem,karşılayanın ismi Leyla olsun.

 2.Servis atan puanı aldı (30-0)

 3.Karşılayan puanı aldı  (30-15)

 4.Karşılayan puanı aldı  (30-30)

 5.Karşılayan puanı aldı  (30-40)

 6.Karşılayan puanıaldı  GAME   1/0  LEYLA  ilerde.

 Tek sayılı game lerde saha değiştirilir. Yani 1nci,3ncü,5nci,7nci v.s game lerde.

 saha değişir ve servisi karşılayana geçmiştir servis.

 1.Servis atan puanı aldı (15-0)

 2.Karşılayan puanı aldı  (15-15)

 3.Karşılayan puanı aldı  (15-30)

 4.Servis atan aldı          (30-30)

 5.Servis atan puanı aldı (40-30)

 6.Karşılayan aldı           (Berabere)

 7.Servis atan puanı aldı  (avantaj servis)

 8.Karşılayan puanı aldı  (Berabere)

 9.Servis atan puanı aldı (avantaj servis)

 10.Servis atan puanı aldı (GAME) 2/0 LEYLA ilerde

 Setin oyunları böyle devam eder ilk 6 ya ulaşan seti almış olur,fakat arada 2 fark olması gerekir.(6/0,6/1,6/2,6/3,6/4)  aksi taktirde iki fark olana kadar set devam eder (7/5,8/6,9/7) gibi.Eğer 6/6 olursa TIE-BREAK denilen özel bir oyun oynanır aşağıda izah edilmiştir.Maç 3 set üzerinden oynanıyorsa 2 seti alan,  5 set üzerinden

ÇİFT MAÇINDAN GÖRÜNTÜLER

oynanıyorsa 3 seti alan galiptir.

Çiftler oyunu:Çitler erkeklerde,bayanlarda ve karışık olmak üzere 3 katagoride oynanır.Tekler sahasına çiftler koridoru ilavesiyle tam sahada oynanır.İki kişi bir tarafta diğerleri diğer tarafta dır.Terkler ve çiftler oyunundaki kurallar KURAL bahsinde anlatılmıştır. Burada tekrar etmiyoruz.Puanlama ve set,maç ilişkileri teklerle aynıdır.Resimde bir çift maçını izliyorsunuz.Tam karşıda gördüğünüz 3 kişi çizgi hakemleridir.Değişmesi beklenen kurallar için KURAL konusuna bakınız.

Tavsiyeler:  1.İyi bir raket alın 2.İyi bir eğitim alın 3.Tatile giderken tatil yerinde  veya yakınında kort olsun 4.Her fırsatı değerlendirin bulunduğunuz yerdeki ev duvarı ,terkedilmiş tünel,yazlık sinemanın beton perdesi çalışmamız için yeterlidir. 5.Sık maç yapın ve turnuvalara katılarak tecrübe kazanın,önce size uygun olan turnuvalara sonra daha zor olanlara ve daha zorlara iştirak ederek seviyenizi yükseltin 6.Kazanınca çok sevinmek,kaybedince ise çok üzülmek yıpratır unutun ders çıkarın ve ileriye bakın .KAZANMAK İÇİN BÖLÜMÜNÜ İNCELEYİNİZ

TIE-BREAK : Oyunlar(game) lar 6/6 olduğunda bitirici bir oyun aranmış ve tıe-break uygulaması getirilmiştir.Tıe -break bir game  kıymetindedir.Tıe-breakı alan oyuncu o seti 7/6 almış olur.Şöyle gelişir;

Servis Kenan'da olsun,karşılayanda Sinan ,burada yapılacak servis sırasına ve yerine dikkat edelim.

  1.Kenan servisi atar ve puanı alır.  1-0 Kenan. (Kenan  servisi sağ taraftan atar ve sonraki puan için servis Sinan'a geçer)

  2.Sinan servisi atar ve puanı alır.  1-1             (Sinan   servisi sol taraftan atar ve sonraki puan için servis yine kendisindedir)

  3.Sinan servisi atar ve puanı Kenan alır.  2-1 Kenan   (servis Kenan'a geçer) Görüldüğü gibi ilk servis sağdan,sonrakiler soldan başlar)

  4.Kenan servisi atar ve puanı alır. 3-1 Kenan

  5.Kenan servisi atar ve puanı alır. 4-1 Kenan

  6.Sinan servisi atar ve puanı alır . 4-2 Kenan

  7.Burada toplam 6 sayı olduğundan saha değiştirilir ve Sinan ikinci servisi  değişiklik yapılan sahada ve sağtaraftan atar.Puanı Kenan alır. 5-2 Kenan ( 7 ye ulaşan game  alır ancak en az iki fark olmalıdır,olmazsa iki fark olana kadar devam eder)

  8.Kenan servisi atar puanı alır. 6-2 Kenan

  9.Kenan servisi atar puanı alır.  7-2 Kenan           GAME   KENAN    Hakem üstü sarı çizili anonsları aynen yapar.

  10.İlk set KENAN  7/6       ( Bu sayı fikstüre yazılırken  7/6(7/2) şeklinde yazılır anlamı 7/2  tıe-break ile seti almış demektir.

   NETİCE: 3 set üzerinden oynanan  ikinci seti yine Kenan 6/4 almış olsun . Bu şöyle yazılarak açıklanır.

    Maçı Kenan   7/6 (7/2) , 6/4 kazanmıştır.   Servis sırası,puanın kazanılması,kaybedilmesi hakkındaki ayrıntılar için KURAL bahsine bakınız. Çiftler müsabakasında durum aynıdır,servis sırası gelen çiftin oyuncularından daha önce kim servisi atmışsa diğeri servisi atar.Oyun öylece devam eder.

 

Dersler burada sona eriyor.2-6 yaş için özel çalışmamız var, bir süre sonra aktif olacak.TENİSİN  KİTABI sitemize ek olacaktır.

Tenisle ilgili her sorunuz için Telefonlarım: 05325526620  ve   03124916142

 Bu sitenin  yenileme çalışmaları 6 EYLÜL 2000 de başladı ve 11 ARALIK 2000 de sona erdi. BEBETENİSİ adlı çalışmamız devam ediyor yakında bu sayfalara ek olarak gelecektir.    Şimdilik Hoşçakalın........

 SEVDİĞİNİZ TENİS YIDIZLARININ ALBÜMÜ

ULUSLARARASI TENİS FD

Ana sayfaGİRİŞ SAYFASINA