Make your own free website on Tripod.com

DERS:14  Güneşte ve rüzgarda servis

Rüzgar veyağmur faktörüMÜZİK     

LOGO   PROGRAM:

USTA  OPEN

 

SERVİS

 1.Sunuş

 2.Tutuşlar(grip),Malzemenin tanıtımı,kıyafet ve aksesuarlar.

 3.Top kontrol ve forhand, zamanlama(timeing)

 4. Backhand ve SPIN olayı

 5. Duvar ve duvar çalışması

 6. Alan çalışması,top toplama,   split step

 7. Servis,Toss atışı,postta çalışma

 8. Sahanın tanıtımı,kortta tek top çalışması

 9. Kortta servis,forhand, backhand.

 10.Duvarda ve kortta topu istediğin yere atma çalışması.

 11.Servisi istediğin noktaya atma çalışması.Servisi güçlü atma çalışması.

 12.Return çalışması,bekleme pozisyonu tektop karşılama çalışması.Vole ve çeşitleri

 13.Smach ve Lob

 14.Güneşte servis,rüzgarda servis,ıslak kortta oyun,rüzgarın gelişine göre oyun ve special vuruşlar.

 15.Raket seçimi,tekler oyunu,çiftler oyunu hakemlik,değişmesi beklenen kurallar.Tenis hayatınız için tavsiyeler.........

 16.Ders almak için irtibat telefonları

 17.Erdek Anıları  

 18.Ana sayfa 

Güneşte servis:        Tenis kortları     KUZEY_ GÜNEY istikametine yapılırlar.  Eğer doğu _ batı istikametine yapılsaydı güneş devamlı gözün içinde olacak ve tenisçiyi  çok rahatsız edecekti.  Buna rağmen tenis oynarken servis ve smach vuruşlarında oyunu etkiler.Hele bahar ve kış aylarında güneşin yatık gelmesiyle bu dahada belirginleşir.Kapalı kortta ise

nizami olmayan aydınlatma sistemi aynı sorunu çıkarır. Fakat biraz sonra anlatacaklarımı öğrenmiş olanlar ya etkilenmez veya çok az etkilenirler. Servis atacak öğrenci toss atışını yaptığında güneş topu görmesini engelliyor ve rahatsız edici bir parlama varsa sağdan gelen  ışık için 5 derece sola döner ve tekrar dener tamam değilse 5 derece daha döner ve artık ışığın etkisi ya çok azdır veya yok olmuştur. Serviste dönüş yaptığı için top sağa sola gidebilir topu servis alanına düşürecek şekilde çalışmaya devam eder.Maç sırasında topu yukarı atarak yapacağı kontrol serbesttir. Fakat aşırı uzarsa hakem ikaz eder.Işık soldan geliyorsa dönüş sağa yapılacaktır.

Rüzgarda servis,yervuruşları ve LOB,ıslak kort faktörü: Rüzgarın şiddetine göre ,eğer oyun devam ediyorsa;Tenisçi nasıl oynayacağını bilir. 1-Toss atışında topu yüksek atmak rüzgar tarafından topu savuracağından  top her zaman kinin 1/3 daha altına atılır ve raketle buluşur.2-Rüzgarda lob yaparken çok dikkatli olmak lazımdır rüzgar arkanızdan  veya kortun yan tarafından esiyorsa dışarı,karşıdan esiyorsa rakibin üzerine gitme ihtimali çok kuvvetlidir.3-Rüzgara karşı oynuyorsanız arka çizginin 2 metre arkasında  ,rüzgarla beraber oynuyorsanız arka çizgide veya biraz içerde olmalısınız.4-Rüzgara karşı oynarken dropshot atmalı,rüzgarla beraberken fileye

çıkarak vole veya smach ile puan almaya bakmalıdır.

Islak kort;toprakta veya antukada oynayanlar için tanıdık problemdir.Islak kortta oynarken topun düştüğü yerde kalacağı ve fazla sekmeden hızının kesileceği bilinmeli  ve arka çizgiden içerde oynanmalıdır.

Dropshot:  Dropshot rakip sahanın hemen file önüne yapılan ve çok az sıçrayan veya olduğu yerde kalan vuruşlardır.1.Arka korttan atılmaz,atılırsa mesafe uzun olduğunda ya çok sıçrayacak veya fileye takılacaktır. 2.Rakip arka kortta veya arkaçizgi gibi fileden uzakta olduğunda yapılır.3.Yüksek atılmaz mümkün olduğu kadar vuruşunuz file yüksekliğinin biraz üzerinde olmalı fileyi adeta süpürüp karşı kortta ölmelidir.

Bunun için topa forhand veya backhand UNDERSPIN yapılır yani raket topun altına sürtülerek dönüşü sağlanır. Hızı kesilen ve dönen top düştüğü yerde kalır veya çok az sıçrar. Rakibin böyle vuruşları için tetikte olmalı ve ani hareket ederek topu çıkarmaya çalışmalıdır. Bazen dropshot atılan top karşı sahada file önüne vurup yükselir tekrar bizim sahaya düşer.Bu durumda ne yapılır. Kurallar bahsine bakınız.

Çalışma servis alanından forhand ve backhand underspın ile topun altına sürtülerek karşı sahada fileye yakın top öldürülür Aşağıda resimde çalışmayı görüyorsunuz.

Passingshot: Passıngshot filedeki rakibin yanından geçen top demektir.Çalışma yapmak için öğrenclerden filedeki vole vurmaya çalışırken,passingshot çalışan yer vuruşları ile filedekinin yanından geçirmeye çalışır.

    Yandaki resimde raketin açısına ve topun altına nasıl sürtüldüğüne dikkat edin. Dropshot çalışması forhand için böyle yapılır.Backhand için raket açısı aynıdır backhand slice yapılır. FORHAND UNDERSPIN İLE DROP ATIYOR

sonraki dersDERS:15