Make your own free website on Tripod.com

Ders Programı

Ders süresi: 0900-1100 En az 2 saat duruma göre artabilir  (hep öyle oldu).  Ayrca heröğleden sonra 1 saat öğrendiklerini tekrar(kort rezervasyonu  yaptırıyorlar).  Bu programa   dayanabilen devam ediyor genelde  %25  eleniyor. Diğer aktiviteler Tenis öğrencileri  için  2.  öncelik.  Öyle anlaşmamız  var  öğrencilerle. Ara  vermek yok ihtiyacı olan ihtiyacını  giderdikten sonra derse dönüyor.

Katılım  yaşı  ve  sayısı: 8 ila 69  ,sayısı  30-50  bu  sayı  40 ta,  yaş sınırı olarak 10 yaş altına inilmemeye  çalışılıyor.

1.GÜN -a)Top kontrol: Top raket üstünde sıçratılıyor,top raket alakası aşılanıyor.Ters düz,yerde raketin   yüzü  ve  yerde  raketin  kenarı  ile  topa  vurarak  topu  kontrola  almaya   çalışıyorlar.

(b)Tutuş (Grip):Forehand,backhand,continantal  tutuş  öğretiliyor. c)Forehand,bachand ayak ve

raket  çalışması yaptırılıyor,backswing-contack-followtrue iyice pekiştiriliyor.   d)Tele tek top Forhand ve backhand:5metreden tele tek top forehand ve backhand vuruyorlar.Ders bittiğinde  devamlı  yapılacağı  gibi  o  gün  yaptıklarımız  tekrar ediliyor.Bu arada yapamayanlarda moral

bozukluğu  göze  çarpmıyor  değil  örnekler  vererek   öğrencileri  motive  edip moral aşılıyoruz. 2.GÜN-a)Alan ve duvar çalışması :  Öğrenciler  eşli  olarak  alanda  4 metre ara ile forehand ve backhand  çalışırlarken ,diğerleri  duvarda kısa top,yana top,uzun top çalışması yaparak dönen topa  bir  daha  bir  daha  vururlar .Her  iki  çalışmadada  her  öğrenci  ile  hoca en  az  iki kere çalışır.  Armağan   bir tarafa   ,ben  diğer   tarafa baktığımız için çok zorlanmıyoruz.Bu çalışma 

kursun dönüm noktalarından biridir.Öğrenci kalıp kalmamaygenelde burada karar verdiğinden        bu güne başka çalışma koyulmaz.Tabii öğleden sonraki tekrara devam.

3.GÜN- a)Saha bilgisi:Ayrıntıya  girmeden  basit  ölçülerde. b)Filede  4 çift:Filede Forehand  ve 

back hand  çalışmasıyaparken  diğerleri duvarda ve kalan  alanda çalışırlar.Amaç fileden topu geçirerek  forehand  ve backhand  uygulamak.Çiftler  değişerek  çalışma devam eder.Bu arada     topu istenilen gibi atabilenlerin sevincini görmemek mümkün değil.

4.GÜN- a)Servis:  Servis oyunun  %50 sidir.  Bu nedenle  öğrenciler   kurs  müddetince en  az 500yanlış değil 500 servisatarlar sayıları kendileri tutarlar.Hatta yetiştiremeyenlerin gece ışıkta çalıştıklarını görüp teşvik etmişimdir.Forhand ve Backhand tutuşlarından  sonra  Servis,vole  ve smach;  continantal   tutuş   ile   yapılacaktır   bu  nedenle  servis   atarken  bileğin   dönmesi sözkonusudur .Bu  çalışma  tele  raketin  yüzü  raket  yukarı  kaldırılarak  kort fensi ile örtüşür   şekilde yapılır ve bileğin dönmesi sağlanır.Raketin arkaya alınması ayak hareketler çalışılır ve      tele  tek  top  servis  atılır  öğrencinin  tel  ile  mesafesi  6  metredir. Buçalışma  1 saat devam eder.Kalan süre alan,file,duvar çalışmasına ayrılır.

5.GÜN-a)Duvarda vole,smach:Tutuşlar  continantaldir 1/2 saat  çalıştıktan  sonra  tele  smach vurulur. Forehand  ve  backhand  vole çalışması  sonrası,alan ve file çalışması  ile yer vuruşları pekiştirilir.Tele servis çalışması ile ders bitirilir..

6.GÜN-a)Fileden top geçirmek:Arka  çizgiden  forehand  ve  backhand  ile  karşı alana  top  attırılır. b)Filede  servis:Büyükler  arka

küçükler  servis  çizgisinden  karşı  alana  servis  atarlar. Kalan  sürede  filede  ve  alanda  forehand  va backhand çalışması yapılır.

7.GÜN-Retörn:Yani atılan servisi çevirmek,önce öğrencilerin topu yakalama çalışması raketsiz yapılıyor,sonra hocanın attığı servisi karşı  alana göndererek  retörn ediyor. Hoca bu arada her öğrenci 10 kere çevirecek kadar servis atıyor.Atılan toplar görevlendirilen öğrencilerce  arkaçizgiye  süratle  getiriliyor. Dropshoot  gösteriliyor  ve  örecilere  çalışmaları için 15 dk. veriliyor.Passigshoot ,lob gösteriliyor ve lob a smach vuruluyor.Forehand ve backhand tamsaha file çalışması ile ders sona eriyor

8.GÜN-Artık  5  temel  vuruş  öğrenilmiş öğrenciler  maç  yapmak  için  sabırsız  olduklarını  her  fırsatta  belli  ediyor. Kurallar   ve güneşte ,rüzgarda  servis  nasıl  atılırve  saha  bilgileri  tekrarlanır. Puan,oyun,set,maç  ilişkileri  anlatılır  ve not almalarına müsade edilir. Tüm 5 temel vuruşun yapılacağı çalışma 1 saat uygulandıktan sonra önce hocalar,sonra hoca bir öğrenci ile izahlı maç yapar burada servis,ayak hatası,net,puan hususları iyice incelenir.

9.GÜN-Bu  gün  çiftler  maçı  kuralları  öğretilir. Serbest  5  temel  vuruş  yaptırılır Hocanın attığı servislere retörn yapılır.Son 1 saat öğrencilere  single  maç  yaptırılır. Hakemli  önce  hoca  sonra  öğrenci tarafından yapılır.Tüm maçlar 3 oyun üzerinden oynanır.Bu günden itibaren yaptığım maç programına göre her öğrenci 3 oyun üzerinden maç yapar Listeyi ilk müsabıklara veririz müsabakalar 13.00da başlar ve devam eder neticeyi Daha önce seçilen kurs başkanı ertesi gün verir.

10.GÜN-Bu gün Topspin,underspin,sidespin,servis çeşitleri,ıslak kort gibi topa etki eden faktörleri örnekleriz.Kursta öğrencinin flat servis atması yeterlidir.Son 1 saati çift maç çalışmasına ayırarak,temel vuruşlar ile ısınılır.Isınma sonunda iki çift sahaya alınır izah ederek  5  oyunluk maç yapılır.Hakem öğrencilerdendir.Dersin sonunda yaptığım programı ilk müsabıklara vererek 13 ten itibaren 5 oyunluk   double   maçları   başlar  ertesi   gün   neticeleri  gördüğümde   birbirlerini  epey   zorladıklarını  görmek  beni   sevindirir.

11.GÜN-1  saatlik  temel  çalışma  sonunda  önce tek,sonra çift maçı için hoca ile çalışılır hoca smach,vole vurabilecek toplar atar öğrenciye maç  sırasında .Ders sonuna kadar sıngle ve double maçları kurallar tekrarlanır yapılan programa göre öğrenciler saat 13 ten itibaren Çift maçı yaparlar.

12.GÜN-Sporcu sağlığı,Tenis elbov,Genel bilgiler,maçı kazanmak,maçtan önce ve sonra beslenme gibi hususlar konuşulur. 5 temel vuruş ile 1 saat boyunca ısındıktan sonra 11.günün maç programı rakipler değişerek tekrar edilir.Yaptığım programa göre saat 13 te tek ve çift maçları başlar.

13.GÜN-Taktik  bilgilerden  bahsedilir  .5   temel  vuruş  ile  ısınılır.  12   gündeki  maç  programı uygulanır.Kurs bitmiştir öğrenciler başardıklarına    kendileride    inanamadıklarını   söylüyorlar .  Komondo   gibi   kendilerini  korta   korta   atmış   tatillerini   Tenise adamışlardır. Netice  fevkalade  sıngle  ve  double oynuyor,kuralları biliyor,hakemlik bile yapabiliyorlar.Ertesi günün yani son günün sertifika töreni anlatılarak derse son verilir.

SON GÜN:Bu  sabah  öğrencilere  bundan  sonraki  tenis  hayatları  için  tavsiyeler  yapılır. Saat  10.30  da  Ailelerinde  katılımı ile sertifikaları  verilir ,resimler  çekilir  ve  vedalaşılır. Arabalarına binmiş el sallarlar iken yeni gelecek grubu ve yapacağımız yenilikleri konuşuruz  Armağan  ile. Gidenlerden  mühim  bir  kısmı  tenisi  ilerletmek  için  ertesi  seneler  yine bizi seçeceklerdir.ONLARLA ÖVÜNÜYORUZ.

 

Ana Sayfa   Online Tenis  Tenis Video  İletişim   Tenis Dersleri   Tenis Federasyonu