Make your own free website on Tripod.com

Tenis Estetiği:

Teniste davranış biçimi son yıllardaki diğer değişikliklerle tenis dünyasına balıklama dalmış gözüküyor. Korttaki seyirciden tutun oyuncusuna kadar herkes değişime ayak uydurmuş 

o güzelim yazılı olmayan kuralları çöpe  atmış sanki .....

            Değişmek;İnsanın  kendisini yenilemesi gayet güzelde,iyi ve güzele gitmek lazım.Bu spor güzelliğin,temizliğin,kibarlığın biraraya geldiği dünyada var olan en mükemmel  aktivitedir.

     Tenisçi korta girdiğinde kılık kıyafetiyle etrafında hayranlık uyandırmalı,Oyun içindeki davranışları ile rakip,hakem ve seyircinin hatta diğer görevlilerin takdirini toplamalıdır. Seyirci ise  oyun anında ayağa kalkmamalı,konuşmamalıdır,cep telefonunu kapamalıdır.

2003 kapalı kort müsabakalarını seyrediyorum seyirci eleme müsabakaları olmasına karşın

yinede mükemmel,çocukların ebeveynleri ve Antrenörleri gereken her türlü hassaslığı 

gösteriyorlar.Fakat hakemler müsabaka yönetmek yerine  puan oynanırken oyuncunun arkasında gezmeler,top toplamalar,kort dışına çıkıp gezmeler  gibi oyuna menfi etkisi olabilecek herşeyi yapmaktan başka işinide yapmıyorlar.Hakemlerin laubali oluşu eleme müsabakaları müdafaası ile  geçiştirilemez.Orada Ana tabloya geçmek için mücadele eden tenisçiler var ve bana göre Ana tablo yönetiminden daha önemlidir.Bazı tenisçiler için yol ayrımı olabilir.Dediğim gibi sevgili arkadaşlar sadece oyuncu ve Seyirciler değil  Tüm 

ilgili kişilerin eğitimi gereklidir.

              Oyun içinde hakemin dışarıda dediği bir topa puanı kazanan tarafın sırf hakeme kızdığı için içerde işareti yapmasıda fair play değil hakemi refuze etme eylemi taşır. Oyun cular bu gibi hususlara dikkat etmelidirler.

              Bu hususlara ve burada yazamadığım konulara çare hakemlerin yılda iki kere topluca ve her ay kendi illerinde bir seminer uygulaması ve müsabakaların daha çok planlanması ile Oyuncu ve hakem harcirahlarının artırılması  önemli ölçüde çözüm olacaktır.

Ana Sayfa   Online Tenis  Tenis Video  İletişim   Tenis Dersleri   Tenis Federasyonu